Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

05-620 Błędów

ul. Stary Rynek 9

tel./fax. 48 668 03 56

mail: sekretariat@bledow.edu.pl

"Ale plama" i "Historyjka logopedyczna"

W tym roku szkolnym wychowankowie z oddziału 0a i 0b biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym “Alfabet logopedyczny”. Za nami pierwsze dwa zadania: “A - ale plama” oraz “H - historyjka logopedyczna”.

W ramach zadań projektowych wykonaliśmy wiele ciekawych ćwiczeń, takich jak: 

  1. “Ale plama” - Z rozdmuchanych farb wyszły piękne czupryny. Przy okazji mogliśmy sprawdzić jakie barwy powstają z połączenia niektórych kolorów. Podczas jednego ćwiczenia utrwalaliśmy tor oddechowy, wzmacnialiśmy mięsień okrężny ust, centralizowaliśmy przepływ wydychanego powietrza i przede wszystkim świetnie się bawiliśmy. 

    Pomysł na ćwiczenie w domu: Wymieszaj farbę z odrobiną wody i wylej kleks na kartkę. Weź wdech nosem i z wydechem przez słomkę rozdmuchaj farby. Po wyschnięciu plamy dorysuj nogi, ręce, buzię i stwórz śmiesznego potwora. W tym ćwiczeniu ważne jest, aby dziecko trzymało słomkę tylko wargami, nie zębami. Słomkę należy trzymać na środku warg. 

  2. “Historyjka logopedyczna” - Zadanie polegało na wysłuchaniu treści historyjki i wykonaniu ćwiczeń języka, które odnoszą się do fragmentów opowiadania. W ten sposób usprawnialiśmy narządy mowy oraz rozwijaliśmy percepcję słuchową. 

Na dzieci czekają kolejne zadania, które na zajęciach logopedycznych będziemy wykonywać aż do końca maja przyszłego roku. 

 

Małgorzata Cieślikowska, logopeda