Święto Konstytucji 3 maja
Data: 19-05-2017 o godz. 14:55:43
Temat:


  Dnia 4 maja 2017 roku w naszej szkole uczniowie klasy III c przygotowali krótki występ upamiętniający ważne dla Polski święto – 3 maja. .Aktorzy w dość nietypowy sposób przedstawili nam ważne ciekawostki o tym ważnym dniu. Program artystyczny przygotowały: p. Sylwia Woszczyk, p. Karolina Lewandowska, p. Angelika Majewska. Oprawą muzyczną zajął się p. Janusz Szarlip, który wraz z chórem szkolnym przygotował kilka pieśni patriotycznych dotyczących tego święta.

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie zaraz po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

        Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Począwszy od 2007 roku, 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Konstytucja 3 maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Uchwalono ją w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. Zdaniem dwóch współautorów, Potockiego i Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2002