Dzień Matki
Data: 22-05-2011 o godz. 18:09:07
Temat: Kultura


         26 maja coraz bliżej. Wszyscy pójdziemy do naszych mam z kwiatami, upominkami, z życzeniami... Skąd wzięło się to święto? Jaka jest jego historia?
 
         Przekonasz się po lekturze tego artykułu...


          Dzień Matki był obchodzony już za czasów starożytnych Greków i Rzymian. Składano wtedy hołd matkom - boginiom. Zwyczaj ten następnie został zatracony i powrócił w Anglii w XVII wieku pod nazwą 'niedziela u matki' i oznaczał wizytę w katedrze. 
          Dzień, w którym obchodzono to święto był wolny od pracy. W tamtych czasach modne było składanie matkom życzeń i rozdawanie upominków w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do około XIX wieku. Ponownie zaczęto z niego korzystać po zakończeniu II wojny światowej i jest świętowany do dzisiaj. Dzień Matki jest obchodzony na świecie w różne dni. Zależ to od państwa, np. 14 października w Białorusi, 22 grudnia w Indonezji, 12 sierpnia w Tajlandii, 3 marca w Gruzji, a 21 marca w Egipcie i Syrii.
W Polsce obchodzi się to święto 26 maja. Wszyscy wtedy biegniemy do naszych rodzicielek, aby wręczyć im prezenty i złożyć najserdeczniejsze życzenia.
          Niewątpliwie jest to jedno z bardzo ważnych świąt obchodzonych na całym świecie.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1202